Rodzaje osobowości

Osobowość według Hipokratesa:

Starożytny grecki lekarz zbudował takie założenie na podstawie teorii humoralnej. Opierała się ona na przekonaniu, że w ludzkim ciele znajdują się cztery płyny: krew, żółć, śluz i czarna żółć. Zdaniem Hipokratesa, ich zawartość oraz wzajemne oddziaływanie na siebie miały wpływać na temperament i usposobienie człowieka. Jego koncepcja wywarła duży wpływ na zachodnioeuropejską myśl średniowiecza i renesansu. Zaproponowany przez niego podział funkcjonuje również dzisiaj – na pewno kiedyś zdarzyło Ci się o nich słyszeć. Cztery typy osobowości według Hipokratesa to: sangwinik, flegmatyk, choleryk i melancholik.

A co na tu Jung?

Typologie osobowości nie ograniczają się do podejścia zaproponowanego przez Hipokratesa. Wyjątkowo ważna jest również teoria stworzona przez Carla Gustava Junga – szwajcarskiego psychiatrę i psychologa, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Główne typy osobowości według Junga bazują na podziale na ekstrawertyków i introwertyków. Psychologia w jego wydaniu jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wyodrębnił on także rodzaj myślący i czujący oraz postrzegający i oceniający. W sumie te przeciwstawne pary mogą stworzyć aż 16 typów osobowości. W Internecie dostępne są specjalne testy, które pozwalają określić, jakim typem się jest.

Ciekawe spojrzenie na osobowość ma również Thomas Erikson:

Ciekawym podejściem, propagowanym m.in. przez znanego coacha, Thomasa Eriksona, są 4 kolory osobowości. Dzięki ich znajomości możesz lepiej zadbać o rozwój osobisty na wielu polach. Zgodnie z tą koncepcją istnieją takie typy osobowości, jak:

  • niebieski – osoby analityczne, które wolno reagują, koncentrują się na przeszłości, są ostrożne, zorganizowane i unikają zaangażowania,
  • czerwony – osoby dominujące, które szybko reagują, koncentrują się na tym, co dzieje się tu i teraz, często są impulsywne i lubią działanie oraz poczucie kontroli,
  • zielony – osoby stabilne, które reagują spokojnie, nie lubią konfliktów i zmian, skupiają się na teraźniejszości i stawiają na nawiązywanie kontaktów z innymi,
  • żółty – osoby inspirujące, które szybko reagują, są zaangażowane, nie lubią rutyny i izolacji, skupiają się na przyszłości i działają impulsywnie.

Co łączy te wszystkie ciekawostki dotyczące naszego wewnętrznego ja? To, że każda kombinacja cech osobowości jest idealnym materiałem na życiowego myśliciela, który wciąż snuje się uliczkami własnej analizy, przemyśleń, dedukcji, czy też snu na jawie.

Nie ważne jest to, kim jesteś i jak bardzo różnisz się od innych. Ta jedna cecha myśliciela, przybliża cię do innych i sprawia, że stajesz się członkiem nowej grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *